Moduloversigt stationære kørestolsramper - Alu


PF mobility’s stationære rampesystem leveres i anodiseret aluminium, som sikrer en pæn finish samt en
overflade, der er meget modstandsdygtig overfor korrosion. Rampesystemet består af moduler som så
sammensættes efter behov.

Dette giver en kort leveringstid og god økonomi, da de enkelte moduler kan anvendes igen og igen.
Ramperne / reposerne er lavet med en unik overflade, som sikrer markedets bedste skridsikring og en lav

vægt. Hvor standardmodulerne ikke kan anvendes fremstilles ramperne efter ønske.

Reposer
 
Varenr.   Beskrivelse HMI nr.
4511010SA   Repos 100 x 100 cm 106952
4511313SA   Repos 130 x 130 cm 107071
4211515SA   Repos 150 x 150 cm 107072
4511321SA   Repos 180° 130 x 210 cm   107073

Ekskl. ben og holdere

Rampesektioner 90 cm bredde
 
Varenr.   Beskrivelse HMI nr.
4500905SA   Rampesektion 90 x 50 cm 107074
4500910SA   Rampesektion 90 x 100 cm 107075
4500915SA   Rampesektion 90 x 150 cm 107076
4500920SA   Rampesektion 90 x 200 cm 107077

Ekskl. ben og holdere
Ben
 
  Varenr.      Beskrivelse   HMI nr. 
4530010SA   Ben 10 cm 107078
4530020SA   Ben 20 cm 107079
4530030SA   Ben 30 cm 107080
4530040SA   Ben 40 cm 107081
4530050SA   Ben 50 cm 107082
4530060SA   Ben 60 cm 107083
4530070SA   Ben 70 cm 107084
4530080SA   Ben 80 cm 107085
4530090SA   Ben 90 cm 107086
4530100SA   Ben 100 cm 107087
4530110SA   Ben 110 cm 107088
4530120SA   Ben 120 cm 107089

Ben består af rør, gevindindsats, stilleskrue og plastprop
Samlebeslag

 
   Varenr.     Beskrivelse   HMI nr. 
4551010SA*   Samlebeslag højre (fra repos ned) 107091
4551020SA*   Samlebeslag venstre (fra repos ned)   107093
4551030SA*   Samlebeslag hjørne højre (fra repos ned) 107094
4551040SA*   Samlebeslag hjørne venstre (fra repos ned) 107095
4551050SA*   Samlebeslag højre (fra repos op) 107096
4551060SA*   Samlebeslag venstre (fra repos op) 107097
4551070SA*   Samlebeslag hjørne højre (fra repos op) 107098
4551080SA*   Samlebeslag hjørne venstre (fra repos op) 107099

 
* Kan også bruges til samling af 2 rampemoduler

Inkl. 2 x bolte, skiver og møtrikker  



 
Opkørselsnæb
 
   Varenr.     Beskrivelse   HMI nr. 
4540180SA   Opkørselsnæb 90 x 18 cm 107100
4540300SA   Opkørselsnæb 90 x 30 cm 107101
 


 
Gelænderkit til ramper
 
Varenr.   Beskrivelse  HMI nr.
4520050SA   Gelænderkit 1 side til rampe 50 cm 107102
4520100SA   Gelænderkit 1 side til rampe 100 cm 107103
4520150SA   Gelænderkit 1 side til rampe 150 cm 107104
4520200SA   Gelænderkit 1 side til rampe 200 cm 107105

  Inkl. 2 holdere, 2 balustre, 1 håndløber og 1 knæliste (ekskl. samleled til håndløber og endeprop) 

 Gelænderkit til reposer
 
Varenr.  Beskrivelse   HMI nr.
4521040SA*  Gelænderkit 1 side til repos 40 cm 107106
4521060SA  Gelænderkit 1 side til repos 60 cm 107107
4521100SA  Gelænderkit 1 side til repos 100 cm 107108
4521130SA  Gelænderkit 1 side til repos 130 cm 107109
4521150SA  Gelænderkit 1 side til repos 150 cm 107110
4521210SA  Gelænderkit 1 side til repos 210 cm 107111


Inkl. 2 holdere, 2 balustre, 1 håndløber og 1 knæliste (ekskl. samleled til håndløber og endeprop)
* Inkl. 1 holder, 1 baluster og 1 håndløber (ingen knæliste og ekskl. samleled til håndløber og endeprop)


Tilbehør til gelænder
    Varenr.     Beskrivelse    HMI nr.  
4560010SA  Clamp til håndløber  
4560050SA  Endeprop til håndløber - halvkugle  
4560100SA  Baluster ekskl. holder 107112

 
4560010SA

Holder til ben og gelænder

Varenr.   Beskrivelse              HMI nr.
4550010SA  Holder til ben og gelænder 107113
4550050SA  Holder til indvendig ben (på repos)  107114
 Inkl. befæstigelse     

Støtteskinner til repos

           Varenr.            Beskrivelse            HMI nr.          
4555100SA  Støtteskinne 100 cm  107115
4555130SA  Støtteskinne 130 cm 107116
4555150SA  Støtteskinne 150 cm 107117
Kanter til respos (hjulværn)
 
              Varenr.                Beskrivelse                HMI nr.              
4556040SA  Kant 40 cm 107119
4556060SA  Kant 60 cm 107123
4556100SA  Kant 100 cm 107125
4556130SA  Kant 130 cm 107126
4556150SA  Kant 150 cm 107127

Diverse løsdele

        Varenr.          Beskrivelse          HMI nr.        
4561010SA  Gevindindsats til ben   
4561020SA  Stilleskrue til ben M10 x 40 mm  
4561030SA  Plastprop til ben  
4561510SA  Gaffelbeslag til håndløber (plast)  
4561520SA  Topbeslag til baluster (plast)    
4561710SA  Sekskantskrue A2 M8 x 20 mm  
4561720SA  Insexskrue A2 M6 x 25 mm  
4561730SA  Insexskrue A2 M6 x 40 mm  
4561740SA  Bræddebolt A2 M6 x 60 mm  
4561750SA  Skrue m/ borehoved A2 PH   
4561810SA  Låsemøtrik A4 M8  
4561820SA  Topmøtrik A2 M6  
4561850SA  Topmøtrik A2 M8  
 

PF mobility ApS · Bjerregårdvej 15, Timring · 7480 Vildbjerg · Telefon +45 9992 0600 · info@pfmobility.dk